Σπουδές σε Ι.ΙΕΚ & ΚΔΒΜ - GRANT - Ινστιτούτο Τεχνολογίας & Εκπαίδευσης

Όλα όσα πρέπει να ξέρεις για τις σπουδές σε Ι.ΙΕΚ και ΚΔΒΜ, από τη Grant

Η Grant είναι ο μεγαλύτερος και ισχυρότερος φορέας ιδιωτικής εκπαίδευσης στο Ρέθυμνο και ένας από τους ισχυρότερους στην Κρήτη.

Στη Grant λειτουργούν 6 ξεχωριστές Σχολές Εκπαίδευσης:

• Σχολή Διοίκησης (Business School)
  • Γαστρονομική Σχολή (Gastronomy School)
  • Τουριστική Σχολή (Τourism School)
  • Σχολή Αγροτικών Επαγγελμάτων (Agrotica School)
  • Σχολή Πληροφορικής (Computer School)
  • Σχολή Ξένων Γλωσσών (Language School)

Στις Σχολές της Grant φοιτούν πάνω από 300 μαθητές και υλοποιούνται πάνω από 25 προγράμματα εκπαίδευσης και κατάρτισης. Κάποια από τα προγράμματα αυτά υλοποιούνται υπό το Κέντρο Δια Βίου Μάθησης (Κ.Δ.Β.Μ.) και κάποια από το Ιδιωτικό Ινστιτούτο Επαγγελματικής Κατάρτισης (Ι.Ι.Ε.Κ.) της Grant.

Ιδιωτικά Ινστιτούτα Επαγγελματικής Κατάρτισης

Τα Ιδιωτικά Ινστιτούτα Επαγγελματικής Κατάρτισης (Ι.ΙΕΚ) εντάσσονται στη μετά-δευτεροβάθμια μη υποχρεωτική Εκπαίδευση, παρέχουν επαγγελματική κατάρτιση και είναι πλήρως ισότιμα με τα Δημόσια.

Το Ι.Ι.Ε.Κ. Grant λειτουργεί σύμφωνα με τις διατάξεις του Υπουργείου Παιδείας και με άδεια ίδρυσης του αρμόδιου φορέα Εθνικού Οργανισμού Πιστοποίησης Προσόντων & Επαγγελματικού Προσανατολισμού (Ε.Ο.Π.Π.Ε.Π. Αρ. Άδειας 35142/Κ1/03-03-2015).

Μετά την επιτυχή ολοκλήρωση των σπουδών οι απόφοιτοι εφοδιάζονται με Βεβαίωση Επαγγελματικής Κατάρτισης (Β.Ε.Κ.) που επικυρώνεται από το Υπουργείο Παιδείας, μέσω Ε.Ο.Π.Π.Ε.Π.. Οι απόφοιτοι αποκτούν Κρατικό Δίπλωμα Επαγγελματικής Κατάρτισης μετά από εξετάσεις πιστοποίησης. Το δίπλωμά αυτό:

• Είναι αναγνωρισμένο τόσο στην Ελλάδα όσο και στις χώρες της Ευρωπαϊκής Ένωσης
  • Αποτελεί επιπλέον προσόν για διορισμό σε θέσεις φορέων του δημόσιου τομέα και μέσω προκηρύξεων ΑΣΕΠ.

Η άδεια άσκησης επαγγέλματος, όπου αυτή απαιτείται, εκδίδεται από την κατά περίπτωση αρμόδια υπηρεσία της Περιφερειακής Ενότητας στην οποία υπάγεται η μόνιμη κατοικία του αιτούντος.

Άλλες παροχές Ι.ΙΕΚ:

• Οι σπουδαστές δικαιούνται αναβολή στράτευσης για σπουδές μέχρι το 24ο έτος της ηλικίας τους
  • Σύμφωνα με το νόμο, οι σπουδαστές διατηρούν το δικαίωμα συμμετοχής τους στον ασφαλιστικό φορέα των γονέων
  • Το ΙΙΕΚ εφοδιάζει τους σπουδαστές με βεβαιώσεις που απαιτούνται για την εφορία και άλλους φορείς
  • Οι σπουδαστές έχουν δικαίωμα υποβολής αίτησης για επιδόματα και Κρατικές Υποτροφίες όταν προκηρύσσονται
  • Οι σπουδαστές πραγματοποιούν αμειβόμενη πρακτική άσκηση στο 5ο εξάμηνο φοίτησης.

Μπορείς να εγγραφείς σε Ι.Ι.Ε.Κ. αν είσαι απόφοιτος Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης (ΓΕΛ, ΕΠΑΛ), ΣΕΚ, ΙΕΚ, Τμήματος Τριτοβάθμιας Εκπαίδευσης, ενώ δεν υπάρχει όριο ηλικίας για την εγγραφή και φοίτηση.

Η φοίτηση έχει διάρκεια 5 εξάμηνα: 4 εξάμηνα θεωρητικής και εργαστηριακής κατάρτισης (1200 ώρες), 1 εξάμηνο Πρακτικής Άσκησης ή Μαθητείας (1050 ώρες), η οποία μπορεί να αρχίζει κατά το χειμερινό ή εαρινό εξάμηνο.

Κέντρα Δια Βίου Μάθησης

Τα Κέντρα Δια Βίου Μάθησης δημιουργήθηκαν με σκοπό τη διαρκή εκπαίδευση ενηλίκων ανεξάρτητα από το μορφωτικό επίπεδο, την ηλικία, την επαγγελματική τους κατάσταση.

Το Κέντρο Δια Βίου Μάθησης Grant λειτουργεί σύμφωνα με τις διατάξεις του Υπουργείου Παιδείας και με άδεια ίδρυσης του αρμόδιου φορέα Εθνικού Οργανισμού Πιστοποίησης Προσόντων & Επαγγελματικού Προσανατολισμού (Ε.Ο.Π.Π.Ε.Π. Αρ. Άδειας 2000180).

Τα Κέντρα Δια Βίου Μάθησης (Κ.Δ.Β.Μ.) συστήνονται και λειτουργούν, σύμφωνα με το Ν. 3879/2010. Είναι αναγνωρισμένα από το Υπουργείο Παιδείας και παρέχουν Άτυπη Εκπαίδευση Ενηλίκων.

Τα προγράμματα εκπαίδευσης του Κ.Δ.Β.Μ. της Grant πιστοποιούνται από διεθνώς αναγνωρισμένους φορείς πιστοποίησης, όπως είναι η ACTA – Τεχνοβλαστός του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης.

Όλα τα προγράμματα που υλοποιούνται στη Grant είναι σχεδιασμένα με γνώμονα τις απαιτήσεις της τοπικής αγοράς εργασίας, σε συνεργασία με επαγγελματίες του εκάστωτε κλάδου. Επίσης, πρέπει να γνωρίζεις ότι η Grant καλλιεργεί συνεχώς σχέσεις με όλους τους φορείς της αγοράς εργασίας, αλλά και με μεμονωμένες επιχειρήσεις, ώστε να εξασφαλίσει τη μέγιστη δυνατή απορρόφηση στους σπουδαστές της.

Επιπλέον παροχές της Grant:

• Ειδικά Δίδακτρα για σπουδαστές, φοιτητές και ανέργους
  • Δυνατότητα επιδότησης από ΛΑΕΚ 0,24% και ΛΑΕΚ 1-25 (αφορά επιχειρήσεις)
  • Δανειστική βιβλιοθήκη
  • Γραφείο διασύνδεσης με την αγορά εργασίας
  • Ευέλικτα επαγγελματικά προγράμματα
  • Επαγγελματική Πιστοποίηση από Αναγνωρισμένους Φορείς Πιστοποίησης Ανθρώπινου Δυναμικού