ας μιλήσουμε

GRANT Κωνσταντινουπόλεως 34

Περιγραφή

Τμήμα Εκπαιδευτικής Ρομποτικής για εφήβους 11-16 ετών

Η ρομποτική αποτελεί το μέσο για την σύνδεση, την βαθύτερη κατανόηση και την εφαρμογή στην πράξη εννοιών που αναπτύσσονται σε μαθήματα όπως η Φυσική, τα Μαθηματικά, η Χημεία κ.α. Επίσης μέσα από την ρομποτική οι μαθητές/φοιτητές μαθαίνουν να χρησιμοποιούν τις γνώσεις αυτές για την επίλυση τεχνολογικών προβλημάτων.

Στον νέο κύκλο του διαθεματικού εργαστηρίου ρομποτικής που ξεκινάει στις αρχές Ιουλίου θα αναπτυχθούν θέματα από τους κλάδους της
Πληροφορικής, της Τεχνολογίας, των Μαθηματικών, της Φυσικής, της
Χημείας, της Ιστορίας και των Αγγλικών.

Γενικές Πληροφορίες

Το σεμινάριο θα πραγματοποιηθεί στους χώρους της GRANT, Υποκατάστημα: Κωνσταντινοπόλεως 34, Καλλιθέα, Ρέθυμνο

Που απευθύνεται

Το εργαστήριο αυτό απευθύνεται σε παιδιά & εφήβους που θέλουν να μάθουν περισσότερα για τον κόσμο των επιστημών και της ρομποτικής και επιθυμούν να περάσουν ένα δημιουργικό καλοκαίρι!

Περιεχόμενα

Περιεχόμενα Προγράμματος

Παρακάτω μπορείτε να δείτε τις βασικές θεματικές ενότητες που θα καλυφθούν στο εργαστήριο:

• Πληροφορική:
    Αναζήτηση πληροφοριών, ασφάλεια στο διαδίκτυο, ιοί υπολογιστών, μονάδες εισόδου, μονάδες εξόδου, επεξεργαστές, προγραμματισμός, αλγόριθμοι, δυαδικό σύστημα.

• Τεχνολογία:
    Κατασκευές για την επίλυση προβλημάτων στην καθημερινή ζωή, εργαλεία και μηχανές, σχεδίαση και υλοποίηση τεχνολογικών λύσεων.

• Μαθηματικά:
    Κύκλος, περίμετρος κύκλου, διάμετρος, ακτίνα, κατανόηση του αριθμού π, ανάλογα μεγέθη, πρακτική αριθμητική, γωνίες, βασικές πράξεις.

• Φυσική:
    Δυνάμεις, ταχύτητα ορμή, μάζα, διάφορες μορφές ενέργειας, μετατροπή ενέργειας, ηλεκτρισμός, ηλεκτρικά κυκλώματα, υπέρηχοι, φαινόμενο Ντόπλερ.

• Χημεία: Μπαταρίες, είδη μπαταριών.

• Ιστορία: Μυθολογία, τα εργαλεία, οι αυτοματισμοί και τα Ρομπότ στα αρχαία χρόνια.

• Αγγλικά: Πολυμεσικό υλικό μελέτης με αγγλική ορολογία.

Παροχές

Παροχές προγράμματος

Παρακάτω μπορείτε να δείτε τις παροχές οι οποίες περιλαμβάνονται τμήμα "Εκπαιδευτική Ρομποτική για εφήβους 11-16 ετών":

• Ηλεκτρονικό Εκπαιδευτικό Υλικό
  • Εξοπλισμός Arduino